Dieta shih tzu
Dieta u pieska nie jest aż tak bardzo skomplikowana. Jednak należy pamiętać o dobrym odżywianiu
Karmienie wyłącznie suchą karmą. Bez wątpienia bardzo wygodne i nie niesie ryzyka popełnienia większych błędów żywieniowych. Warto pamiętać, że zalecane przez producenta dawki karmy są często zbyt duże trzeba dawać jej trochę mniej niż podane na opakowaniu. Najczęściej podajemy taką karmę na sucho, (wówczas pies musi mieć nieograniczony dostęp do wody) lub namaczamy w ciepłej wodzie. Przy żywieniu tylko suchą karmą nie należy podawać dodatkowo żadnych preparatów witaminowych. Dla tych którzy zdecydują się na ten sposób żywienia, jedna ważna wskazówka - nie istnieją karmy dobre a przy tym tanie! Lepiej sięgać tylko po produkty z górnej, lub co najmniej środkowej półki cenowej.
Karmienie wyłącznie produktami naturalnymi. Czasochłonne i niosące ryzyko błędów, ale wraca do łask.
W dobrze zbilansowanym posiłku muszą się znaleźć:
- produkty dostarczające białko - mięso, ryby, nabiał. Z mięs najlepiej nadają się dla psa wołowina (w tym podroby), baranina i jagnięcina, oraz biały drób. Tego ostatniego nie podaje się nigdy na surowo, z powodu ryzyka zakażenia salmonellą.
Ryby - tylko morskie, gotowane, bez dużych ości.
Biały ser szczególnie polecany dla szczeniąt i psów rosnących. Bardziej wskazany jest ser chudy. Co do mleka to zdania są podzielone, dobrodajne jest mleko kozie i krowie, lecz gdy nie ma się do niego dostępu, lepiej z niego całkowicie zrezygnować. Można natomiast (a nawet wskazane), zarówno szczeniętom, jak i dorosłym psom, dodawać do jedzenia jogurt naturalny. Stale podawany, stabilizuje procesy trawienne u psów ze skłonnościami do biegunek. Przy naturalnym sposobie karmienia podaje sie też jajka, albo samo żółtko, albo całe jajko dobrze sparzone, aby białko było ścięte. Dorosłemu psu wystarczy jedno tygodniowo.